banksy – something to spray – graffiti & street art

Kochani,

o Banksy’m słyszało wielu :) Nikt go nie widział, a przynajmniej nie ma pewności, czy osoba z którą rozmawiał to faktycznie on. Owiany tajemnicą, najbogatszy grafficiarz świata, czym jeszcze nas zaskoczy?

 Pracownia Banksy’ego – niesamowita, prawda? (http://www.banksy.co.uk/)st12W 2003 roku niepostrzeżenie do Tate Britain wchodzi brodaty mężczyzna ubrany w długi płaszcz i kapelusz z rondem. Na drugim piętrze między obrazami przykleja swoje dzieło: wieś oszpeconą policyjną taśmą:

ht_banksy_met_060918_sshPo tym wydarzeniu, relacjach w mediach i ogólnego szumu dot. zabezpieczeń muzeów Banksy odwiedził jeszcze inne muzea i galerie, gdzie zamieścił swoje prace: m.in Luwr (Mona Liza ze smile face) i Metropolitan Muzeum of Art w NY (kobieta w masce):Screen Shot 2013-07-24 at 10.13.57 PM Screen Shot 2013-07-24 at 10.12.13 PMBanksy uważa, że każdy może tworzyć; każdy może być artystą i nie potrzebne do tego jest ukończenie najdroższych szkoł. Sztuka należy do zwykłych ludzi i o tym co jest sztuką powinni decydować wszyscy zainteresowani, a nie jedynie krytycy i kuratorzy. Kto im dał takie prawo? Najważniejsze to talent i samozaparcie oraz szerokopasmowe łącze internetowe (tak twierdzi Banksy). W obecnych czasach swoją sztukę można przekazać całemu światu jednym kliknięciem. Nie potrzebne jest wystawianie prac w galeriach sztuki. Obecnie Banksy jest ikoną, która wywróciła do góry nogami świat sztuki i to bardzo mi się w nim podoba. Najważniejsze jednak jest to, co przekazują jego dzieła; skłaniają do refleksji i zastanowienia nad problemami ówczesnego świata.

Bansky zaczynał od ksywki kojarzonej z Robin Hood’em „Robin Banx”. Kiedy zaczynał swoją przygodę z graffiti miał często do czynienia z policją. Zdecydował, że albo skróci o połowę czas malowania albo musi darować sobie ten rodzaj sztuki. Wtedy też doznał olśniania: szablony. Szablony poza prostym przekazem, szybkim czasem wykonania mają swoją dodatkową historię – używano ich by wywołać rewolucję, zresztą nam Polakom też przydały się w czasie komunizmu. I tak od szablonu wszystko się zaczęło… Ksywa „Banksy” przyszła wraz z pierwszym szablonem; też została skrócona :)
streetartistScreen Shot 2013-07-24 at 7.48.49 PMBanksy-18Coppers-Kissing-Banksy-Wallpaper banksy-maid-canvas Screen Shot 2013-07-24 at 7.49.42 PMScreen Shot 2013-07-24 at 7.47.29 PM Screen Shot 2013-07-24 at 7.47.42 PM Screen Shot 2013-07-24 at 7.48.06 PMScreen Shot 2013-07-24 at 7.48.38 PM

Od 1999 roku bardzo strzegł swojej prywatności. Ukryty za czarną bluza z kapturem, papierową torbą komentował swoje prace zza komputera czy e-maila – w ten sposób do dziś kontynuuje swoją opowieść. Czy Banksy w ogóle istnieje? Może jest to grupa grafficiarzy, którzy podpisują się jedną ksywką, którzy razem chcą przekazać coś światu? Tego nie wiadomo. Gdy pewien dziennikarz na pierwszej wystawie  Banksy’ego zapytał czy ma do czynienia z prawdziwym Banksy’m otrzymał odpowiedź, że nie może mu tego zagwarantować. Banksy na swojej stronie: http://www.banksy.co.uk/ zachęca młodych, aby ściągali jego pracę, udostępniali je – są dostępne w pełnej rozdzielczości.

W 2005 roku Banksy podjął wyzwanie, jakim dla grafficiarza jest mur dzielący Izrael od Zachodniego Brzegu Jordanu. Od strony Palestyny namalował kilka obrazków ukazujących m.in demonstranta rzucającego nie koktajlem Mołotowa, tylko bukietem kwiatów lub wielką przerywaną linię i symboliczne nożyczki przedstawiające miejsce przecięcia muru, aby na zawsze został otwarty.banksy„Flower Chucker”banksy-palestine-wall-graffitiPoza tym przypomina wszystkim krytykom jego prac i wszystkich graffiti, że ludzie pierwotni malowali na skałach, w jaskiniach i kamieniach – obecnie jest to dziedzictwo, największe zdobycze archeologii przechowywane w muzeach jak największe skarby. Aby zademonstrować absurd usuwania graffiti (ówczesnej sztuki) namalował w opuszczonym tunelu pierwotne rysunki myte myjką ciśnieniową przez pracownika miejskiej firmy usuwającej graffiti.banksy-street-art-HD-WallpapersTo jego bunt przeciwko tak prostemu „usuwani sztuki”. Banksy twierdzi, że: „obecnie największa sztuka to jest to, co kiedyś sztuką nie było nazywane, a w przyszłości sztuką będzie to, co w ówczesnych czasach nią nie jest…” – skłania do refleksji, co?banksy-pulp-fictionTen rysunek przestawiający bohaterów „Pulp Fiction”, którzy zamiast pistoletów trzymają banany został usunięty przez firmę usuwającą graffiti. Pracę tę, gdyby istniała wycenia się obecnie na ok 300 tys. funtów. Reczcznik „Transport of London” tłumaczył się słowami: „zatrudniamy profesjonalnych sprzątaczy a nie profesjonalnych krytyków sztuki” :P

We wrześniu 2006 roku Banksy wystawił swoje prace w Los Angeles. Wystawa nosiła nazwę „Barely Legal”- na granicy prawa. Miasto, gdzie bohaterów czci się wciskając ich nazwiska w chodnik, gdzie chodzą grubasy i sikają psy (Hollywood Walk of Fame), jest najlepszym miejscem na wystawienie czegoś ambitnego. Na jego wystawę przyszło ok 30 tys. osób, w tym wiele gwiazd, którzy nabyli jego pracę. Przy okazji wystawy wybuchł skandal. Został wywołany przez obrońców zwierząt, którzy oprotestowali biorącego udział w wystawie słonia pomalowanego we wzory wiktoriańskie. Była to dosłowna ilustracja idiomu „Elephant in the room”, co oznacza udawanie, że nie widzi się problemu rzucającego się w oczy, gdy jest on naprawdę ogromny. W tym wypadku praca nawiązywała do głodu i ubóstwa panującego na świecie. Banksy skomentował protesty słowami: „lepiej było roztrząsać hipotetyczne cierpienie słonia, niż prawdziwe milionów ludzi żyjących w ubóstwie i głodzie na świecie”.g-4„Elephant in the room”

Kolejną, jedną z moich ulubionych prac jest  szablon przedstawiający chłopca szyjącego proporczyki na diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II. Malunek powstał na ścianie sklepu „wszystko za funta” i nosił tytuł „praca niewolnicza” i stawiał pytanie: ile osób (dzieci) z Chin, Bangladeszu, Tajwanu czy Indii musiało pracować, aby wypełnić po brzegi sklepy tego typu…banksy_2219565b„Praca niewolnicza”

Czy to Banksy czy nie???article-about-banksyInne prace:MonkeyP howdoyoulikeyoureggs- artprint05

Banksy wyreżyserował film: „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Na festiwalu filmów niezależych w Sudnance w 2010 roku banksy skomentował film: „Wszystko, co zobaczycie, jest prawdą, szczególnie te momenty, kiedy kłamiemy” :) Film opowiada historię powstawania street art’u. Zapraszam do obejrzenia filmu na youtube.com: http://www.youtube.com/watch?v=GO2ePWVkg9s7519155.3 W kwietniu 2010 roku, Banksy znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi wg Times’a, obok było zdjęcie człowieka z torbą na głowie i tekst przyjaciela Banksy’ego – Shepart’a Fairey’a: napisał, że ma „zdolność sprawiania, że ludzie czują się nieswojo”.

A to moja ulubiona praca Banksy’ego, więc popłynełam z  nurtem i uporządkowałam pulpit:balloongirlScreen Shot 2013-07-25 at 2.56.59 AMA to dedykowana do tych wszystkich, którzy tak bardzo „nienawidzą poniedziałków”:Banksy_IHateMondays615Post powstał dzięki artykułowi w „Wysokich obcasach” 07.2013, napisanemu przez Maję Staniszewską. Dziękuję.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

Do następnego (napisania) :*

6 thoughts on “banksy – something to spray – graffiti & street art

  1. Kasiu czytam Cie regularnie i bardzo mi sie podoba Twoj blog , ten artykul byl naprawde ciekawy . Podroz po Arizonie cudowna , zazdroszcze , mam nadzieje , ze samej uda mi sie tam wybrac . Goraco pozdrawiam

  2. Wielkie dzięki za ten post. Banksy i jego działalność na świecie to fenomen. Nikt, dosłownie nikt nie potrafi pokazując tak niewiele powiedzieć tak wiele. Świetna robota.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s