„polska tolerancja”

Kochani,

Wczoraj ponownie odwiedziłam moje ukochane kino w Gdyni. Zdecydowałam się na film „Płynące wieżowce”; od początku listopada czekałam na dzień premiery. Słyszeliście o nim? Chcecie obejrzeć? Planujecie czy może nie?Screen Shot 2013-11-30 at 12.12.11 PMNie da się ukryć, że ta opcja filmowa nie jest dla wszystkich. Pewnie bardziej dla młodych, tolerancyjnych (lub za takich tylko się uważających, a jak dojdzie co do czego…). Zresztą film pomoże to zweryfikować. Nie spodziewam się „moherków” po horyzont ekranu; jeśli wiecie o czym mówię (piszę). Na mnie film zrobił ogromne wrażenie; czułam emocjonalną więź z bohaterami. A filmy zazwyczaj oceniam po emocjach, które we mnie wywołują. Wydaje mi się, że to dobry sposób oceny. Żaden ze mnie krytyk, nie znam się na technice nagrywania filmów, możliwościach dźwiękowych czy aktorskich. Oceniam emocjami. I dobrze. Dobry film oceniam też na drugi sposób (pierwszy wymóg też musi być spełniony). Jaki? Już odpowiadam. Jeżeli film spowodował we mnie mieszankę emocji, zszokowania bądź po prostu czymś zaintrygował zawsze wchodzę na portale filmowe i czytam o nim opinie, recenzje, dyskusje widzów. To też w pewnym stopniu mówi mi czy film był czegoś warty. Bo ile jest pozycji filmowych, o których zapominamy zaraz po jego obejrzeniu? Mnóstwo. Nie chce więcej pisać o filmie, nie chce niczego zdradzać. Pozwolę sobie tylko na:

1. Rola Bartosza Gelnera – rewelacja. Idealny wybór akora.Screen Shot 2013-11-30 at 12.56.37 PM2. Bardzo podobała mi się scena, w której wyjaśniono znaczenie tytułu filmu.Screen Shot 2013-11-30 at 12.56.05 PM3. Scena z filmu, gdy Michał informuję ojca o tym, że jest gejem – PO PROSTU GENIALNA i wątpię, aby ktoś stwierdził inaczej :)Screen Shot 2013-11-30 at 12.57.01 PMSmucą mnie opinie na portalach filmowych mówiące o tym jak gejowski, beznadziejny jest film, szczególnie kiedy osoba  pisząca „inteligentnie” oceniła go jedynie po plakacie. A to niestety „takie polskie”…

Pamiętajmy, że człowiek niezależnie od orientacji jest nadal człowiekiem. Wszystkim należy się szacunek.

Co o tym wszystkim myślicie?

Do następnego :*

3 thoughts on “„polska tolerancja”

  1. Polska w tym temacie jest chyba bardzo mało tolerancyjna. TU natomiast jest zupełnie inaczej. To jest kraj wolny od uprzedzeń ze względu na swoje bardzo wielkie zróźnicowanie religijne. Kiedyś szliśmy obok koscioła bodajże w Drammen, akurat byl festiwal rzeki wiec byla cala masa ludzi… a tu parka za rekę przytulona i to naprawdę nastolatki. A wiadomo nastolatki bardziej są narażone na różnego rodzaju uprzedzenia społeczne. Ale nie tu.
    Więc powiem szczerze z chęcią obejrzę film! :)

  2. ja zszokowana nie byłam, jakoś zniosłam te sceny. ale zakończenie wybiło mnie z rytmu. wyszłam z kina przybita. takiego zakończenia nie chciałam widzieć, choć w naszym kraju takie zakończenie jest pewnie standardem, a szkoda. Każdy ma prawo do szczęścia i nie należy zmuszać człowieka do poszukiwania szczęścia tam gdzie go nie znajdzie.

    • Rozmawiałyśmy już o tym. I skoro reżyser odważył się na bardzo odważne sceny męskiego sexu to mógł zaskoczyć nas innym niż „typowo polskim” zakonczeniem. Ten typowy schemat mnie rozczarowal…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s